third student meeting in Belgium

Działania

Bastogne War Museum – jedno z ważniejszych muzeów przedstawiające Ofensywę w Ardenach. Opisuje cały przebieg bitwy z perspektywy czterech osób – nauczycielki, chłopca, żołnierza amerykańskiego i żołnierza niemieckiego. Odwiedzający muzeum mają okazję obejrzeć filmy, które pozwalają wczuć się w historię.

MemorialMardasson – monumentalny pomnik zbudowany przez ludność belgijską w celu upamiętnienia amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas Ofensywy w Ardench. Pomik jest w kształcie gwiazdy, na którym są napisane nazwy stanów amerykańskich.

Pomnik Baugnez – pomik 76 poległych amerykańskich jeńców wojennych, którzy zostali zamordowani przez oddziały SS 17 grudnia 1944r.

Katedra w Malmedach – dowiedzieliśmy się tam wielu informacji na temat miasta i jego historii w trakcie II wojny światowej.

Pomnik 11 żołnierzy w Wereth – pomnik wzniesiony na cześć 11 afroamerykańskich żołnierzy, którzy zostali zabici przez oddziały SS. Jest to jedyny monument w Europie poświęcony afroamerykańskim żołnierzom. Niedaleko znajduje się dom, w którym ukrywali się i zjedli ostatni posiłek.

Stacja Herbesthal – wiekowy dworzec kolejowy, przez który przejeżdżała ludność żydowska, chcąca uciec przed nazistami. Stoją tam oryginalne wagony oraz pomnik upamiętniający dzieci żydowskie.

Amerykański cmentarz Henri-Chapelle – cmentarz z prawie 8 tys. zabitych żołnierzy amerykańskich. Cmentarz jest zarządzany przez "American Battle Monument Comission" w Ameryce. Uhonorowaliśmy tam 11 afroamerykańskich żołnierzy, tak zwanych "Wereth 11". Było to bardzo emocjonalne przeżycie i wszyscy byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy podziękować zmarłym żołnierzom. 

Muzeum VieleMontagne – muzeum, które opowiada całą historię miasta Kelmis- od narodzin nazwy, przez strefę neutralnego Moresnet do dzisiaj. 

 

Vierländerbick – miejsce styku trzech państw - Niemiec, Belgii i Holandii. Zrobiliśmy tam wiele zdjęć oraz zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn Europejski  „Odę do Radości".